OK Linné Elit Ungdom Bredd Veteran
4 november (Av Tuve Möller)
Mats 6 i ultra-SM comebacken
Mats Troeng med sitt SM-löv.
Mats Troeng med sitt SM-löv. (Foto: Tuve Möller)

När SM över ultralång distans avgjordes i Rupphult i norra Småland var Mats Troeng sjätte snabbaste löpare på den kuperade banan i stenig och risig terräng, med färgglad karta (mycket hygge, mossar och grönområden).
Under lördagkvällens kolhydratladdning bestående av bröd, pasta och bönsås var Mats bekymrad, var han verkligen redo för 22,1 kilometer brötigt älagande i hög fart? Skulle han efter 7 års uppehåll från ultralång-SM, senastsprang han 2011 och vann då, ha något att sätta emot mot landslagslöpare som Johan Runesson, William Lind och Ruslan Glibov, samt klubbens yngre utmanare David Lingfors?


Mats och Tuve laddar infrö ultralång-SM med att äta pasta, bröd och bönsås. (Foto: David Lingfors)



Jodå det skulle han, Runesson fick se sig ifrånsprungen, Lind och Lingfors tvingades bryta och VM-silvermedaljören på Ruslan Glibov tog sig inte ens till start.
- Jag är mycket nöjd med hur jag disponerade krafterna under loppet, inga ”juniorrusningar” i början, säger Mats om det 2 timmar och 27 minuter långa loppet.
Nöjd med sjätteplatsen konstaterar han även att det var dagens lopp troligen inte hade räckt till någon sjätteplats på 00-talet, det fanns helt enkelt fler hängivna långdistansorienterare då.
I damklassen vann Stor Tunastjärnan Tove Alexandersson en överlägsen seger före Linköpings OKs Alva Olsson och Johanna Lönnqvist från Tullinge, något som bland annat uppmärksammades av SVT.
I juniorklassen var Tuve Möller enda Linnélöpare på 21 plats i H20.
- Jag har halverat tiden jag var efter segraren per kilometer på O-Ringen och förra årets ultra-SM, så jag måste vara nöjd med att det går framåt, säger jag själv.
På torsdag drar årets tekniktränings-satsning Skåne-måne igång. Ett fyndigt namn med tanke på att det syftar på vårens 10-mila i skånska Glimåker 27-28 april.

Artikel i UNT.

Resultat herrar
1. Gustav Bergman, OK Ravinen
2. Martin Regborn, Hagaby GoIF
3. Fredrik Bakkman, IFK Göteborg
4. Gernot Ymsén-Kerschbaumer, OK Pan-Kristianstad
5. Jens Rönnols, Järla
6. Mats Troeng, OK Linné

Resultat damer
1. Tove Alexandersson, Stora Tuna OK
2. Alva Olsson, Linköpings OK
3. Johanna Lönnkvist, Tullinge SK
4. Elin Carlsson, OK Pan-Kristianstad
5. Elin Classon, OK Orinto
6. Marianne Haug, IK Hakarpspojkarna
Samtliga resultat finns här

GPS-tracking och kartor finns på Livelox.

Länka till den här artikeln med
http://www.oklinne.nu?page=news&id=5030

Artikeln har visats 596 gånger

20 april (Av Simon Eklöv)
Samåkning till Uppsala Möte medeldistans
Det kommer att bli rätt trångt på parkeringen, så samåk gärna!
Läs mer...
15 april (Av Lovisa Larsson)
Tiomilainfo
Nu är det snart dags för årets stora mål! Anmälan till boende och resa senast 20 april.
Läs mer...
15 april (Av Anders Boström)
Gropen Extreme
Hjälp till på Uppsalas största Obstacle Race i Sunnerstagropen 24-25 maj.
Läs mer...
15 april (Av Simon Eklöv)
Bygga arena Uppsala Möte
Vi behöver fler som hjälper till, så att vi får en arena
Läs mer...
12 april (Av Samantha Saeger)
Tisdagsvärdar våren 2019
Här finns listan över vårens tisdagsvärdar och instruktioner för värdarna.
Läs mer...
26 mars (Av Lena Nilsson)
Bredden tar täten!
Breddsektionen informerar om vårens aktiviteter.
Läs mer...
22 mars (Av Stina Åberg)
Distriktsläger i Gåvsta
Rasbo IK bjuder in till årets distriktsläger för ungdomar och juniorer i Gåvsta - 18-19 maj med övernattning.
Läs mer...

Mer aktuell information

17 mar –Nyhetsbrev 4 O-Ringen 2020

Sök information...

OK Linné i sociala medier



OK Linné Copyright © 2019 OK Linné — www.oklinne.nu
Tallbacksvägen 68, 756 45 Uppsala
Skriv ut