Resultat – 2016 Uppsala Raid

2016-10-01
Herr
Tid
Efter
1.
Johan Aronsson/David Lingfors (Runfast)
2:55:07
Varvning: 5:29 (5:29)
Varvning: 2:02:48 (2:08:17)
Varvning: 40:49 (2:49:06)
Varvning: 6:35 (2:55:41)
2.
Daniel Bergsten/Simon Andersson (BLOTMELVIN)
3:01:55
+6:48
Varvning: 5:41 (5:41)
Varvning: 1:56:13 (2:01:54)
Varvning: 53:41 (2:55:35)
Varvning: 6:57 (3:02:32)
3.
Johan Siggeson/Johan Lidström (KMTi Adventure Racing)
3:02:06
+6:59
Varvning: 5:39 (5:39)
Varvning: 1:53:56 (1:59:35)
Varvning: 55:23 (2:54:58)
Varvning: 7:43 (3:02:41)
4.
Mikael Wilhelmsson/Mathias Wilhelmsson (Team Eskidouche)
3:06:44
+11:37
Varvning: 6:06 (6:06)
Varvning: 2:02:19 (2:08:25)
Varvning: 51:25 (2:59:50)
Varvning: 7:25 (3:07:15)
5.
Daniel Nilsson/Anders Ställberg (Team fri fart)
3:06:54
+11:47
Varvning: 5:35 (5:35)
Varvning: 2:04:20 (2:09:55)
Varvning: 50:54 (3:00:49)
Varvning: 6:34 (3:07:23)
6.
Pontus Johansson/Per Malmlöv (Willys pojkar)
3:07:50
+12:43
Varvning: 5:37 (5:37)
Varvning: 2:05:29 (2:11:06)
Varvning: 49:56 (3:01:02)
Varvning: 7:20 (3:08:22)
7.
Lars Hallgren/Rob Hart (Rob och Lars)
3:11:51
+16:44
Varvning: 6:06 (6:06)
Varvning: 2:04:00 (2:10:06)
Varvning: 54:22 (3:04:28)
Varvning: 7:50 (3:12:18)
8.
Simon Eklöv/Carl-Johan Högberg (Beryll CJGB)
3:24:52
+29:45
Varvning: 6:08 (6:08)
Varvning: 2:18:08 (2:24:16)
Varvning: 53:01 (3:17:17)
Varvning: 8:11 (3:25:28)
9.
Francis Chalvet/Robert Noack (trikillar)
3:25:25
+30:18
Varvning: 6:26 (6:26)
Varvning: 2:08:16 (2:14:42)
Varvning: 1:01:37 (3:16:19)
Varvning: 9:39 (3:25:58)
10.
Johan Lilja/Andreas Fredriksson (Outside Pearl Izumi)
3:26:45
+31:38
Varvning: 6:02 (6:02)
Varvning: 2:11:41 (2:17:43)
Varvning: 1:01:24 (3:19:07)
Varvning: 8:01 (3:27:08)
11.
David Lindgren/Anders Hjelm (Borta med vinden)
3:27:08
+32:01
Varvning: 6:39 (6:39)
Varvning: 2:08:29 (2:15:08)
Varvning: 1:04:32 (3:19:40)
Varvning: 7:58 (3:27:38)
12.
Mattias Lindgren/Fredrik Lindgren (Loekhjaerna)
3:27:49
+32:42
Varvning: 6:30 (6:30)
Varvning: 2:12:16 (2:18:46)
Varvning: 1:00:18 (3:19:04)
Varvning: 9:09 (3:28:13)
13.
Lars Nygren/Bo Strand (zCo System Ab)
3:28:16
+33:09
Varvning: 6:47 (6:47)
Varvning: 2:04:27 (2:11:14)
Varvning: 1:07:27 (3:18:41)
Varvning: 9:55 (3:28:36)
14.
Johan Eriksson/Robin Georgsson (Tierparna)
3:31:43
+36:36
Varvning: 6:18 (6:18)
Varvning: 2:15:45 (2:22:03)
Varvning: 1:00:56 (3:22:59)
Varvning: 9:10 (3:32:09)
15.
Magnus Ahnesjö/Martin Almquist (MAMA)
3:34:02
+38:55
Varvning: 6:05 (6:05)
Varvning: 2:22:55 (2:29:00)
Varvning: 55:26 (3:24:26)
Varvning: 10:09 (3:34:35)
16.
Joachim Lindström/Oskar Molarin (Lag Pingislunga)
3:40:25
+45:18
Varvning: 6:01 (6:01)
Varvning: 2:12:33 (2:18:34)
Varvning: 1:12:54 (3:31:28)
Varvning: 9:28 (3:40:56)
17.
Robert Pedersen/Joakim Östblom (Ruken MC)
3:40:27
+45:20
Varvning: 6:22 (6:22)
Varvning: 2:30:27 (2:36:49)
Varvning: 56:29 (3:33:18)
Varvning: 7:44 (3:41:02)
18.
Carl Wennertorp/Karl Sköld (C&K)
3:41:55
+46:48
Varvning: 6:58 (6:58)
Varvning: 2:17:55 (2:24:53)
Varvning: 1:07:27 (3:32:20)
Varvning: 9:56 (3:42:16)
19.
Roberth Gurnell/Henrik Runermark (Murphys lag)
3:48:14
+53:07
Varvning: 6:04 (6:04)
Varvning: 2:16:09 (2:22:13)
Varvning: 1:16:47 (3:39:00)
Varvning: 9:49 (3:48:49)
20.
Mathias von Scherling/Terje Håkansson (Fria Konstnärer)
3:53:13
+58:06
Varvning: 6:28 (6:28)
Varvning: 2:20:19 (2:26:47)
Varvning: 1:13:47 (3:40:34)
Varvning: 12:56 (3:53:30)
21.
Patrik Frid/Holger Larsen (Viking raiders!)
4:00:31
+65:24
Varvning: 6:20 (6:20)
Varvning: 2:33:11 (2:39:31)
Varvning: 1:11:25 (3:50:56)
Varvning: 10:05 (4:01:01)
22.
Hans Lundin/Anders Rinaldo (KG)
4:01:02
+65:55
Varvning: 6:42 (6:42)
Varvning: 2:09:47 (2:16:29)
Varvning: 1:36:06 (3:52:35)
Varvning: 9:03 (4:01:38)
23.
Adam Germunder/Klas Germunder (Släkten)
4:01:07
+66:00
Varvning: 6:40 (6:40)
Varvning: 2:30:17 (2:36:57)
Varvning: 1:13:34 (3:50:31)
Varvning: 11:09 (4:01:40)
24.
Daniel Boström/Anders Ohlin (Team Kraftvärket)
4:04:41
+69:34
Varvning: 6:42 (6:42)
Varvning: 2:29:03 (2:35:45)
Varvning: 1:17:43 (3:53:28)
Varvning: 11:24 (4:04:52)
25.
Jan-Erik Mattsson/Simon Böhme Florén (Team D.A.R.E)
4:20:11
+85:04
Varvning: 10:27 (10:27)
Varvning: 2:29:29 (2:39:56)
Varvning: 1:28:30 (4:08:26)
Varvning: 12:13 (4:20:39)
26.
Anders Brohäll/Allan Everum (Obviuse/Stockholm Multisport)
4:25:12
+90:05
Varvning: 6:23 (6:23)
Varvning: 2:28:04 (2:34:27)
Varvning: 1:37:42 (4:12:09)
Varvning: 13:31 (4:25:40)
27.
Jonathan Royce/David Munn (Team Form Multisport)
4:25:40
+90:33
Varvning: 6:20 (6:20)
Varvning: 2:20:09 (2:26:29)
Varvning: 1:49:48 (4:16:17)
Varvning: 9:50 (4:26:07)
28.
Kalle Svensson/Oscar Peterson (Karl-Oscar)
4:46:55
+111:48
Varvning: 6:52 (6:52)
Varvning: 3:04:24 (3:11:16)
Varvning: 1:23:28 (4:34:44)
Varvning: 12:46 (4:47:30)
29.
Leif Toresson/Henrik Toresson (Team OK Tisaren)
4:55:32
+120:25
Varvning: 6:55 (6:55)
Varvning: 3:08:34 (3:15:29)
Varvning: 1:27:41 (4:43:10)
Varvning: 12:41 (4:55:51)
30.
Tony Ståhl/Björn Fagerlund (Mk3D)
4:59:34
+124:27
Varvning: 6:37 (6:37)
Varvning: 2:53:59 (3:00:36)
Varvning: 1:41:18 (4:41:54)
Varvning: 17:56 (4:59:50)
31.
Anders Petersson/Göran Petersson (apgp)
5:58:17
+183:10
Varvning: 6:56 (6:56)
Varvning: 3:48:11 (3:55:07)
Varvning: 1:50:09 (5:45:16)
Varvning: 13:14 (5:58:30)
David Lindgren/Anders Hjelm (Borta med vinden)
Daniel Boström/Anders Ohlin (Team Kraftvärket)
Hans Lundin/Anders Rinaldo (KG)
Daniel Nilsson/Anders Ställberg (Team fri fart)
Johan Lilja/Andreas Fredriksson (Outside Pearl Izumi)
Lars Nygren/Bo Strand (zCo System Ab)
Simon Eklöv/Carl-Johan Högberg (Beryll CJGB)
Mattias Lindgren/Fredrik Lindgren (Loekhjaerna)
Anders Petersson/Göran Petersson (apgp)
Roberth Gurnell/Henrik Runermark (Murphys lag)
Leif Toresson/Henrik Toresson (Team OK Tisaren)
Johan Siggeson/Johan Lidström (KMTi Adventure Racing)
Carl Wennertorp/Karl Sköld (C&K)
Adam Germunder/Klas Germunder (Släkten)
Magnus Ahnesjö/Martin Almquist (MAMA)
Mikael Wilhelmsson/Mathias Wilhelmsson (Team Eskidouche)
Kalle Svensson/Oscar Peterson (Karl-Oscar)
Joachim Lindström/Oskar Molarin (Lag Pingislunga)
Pontus Johansson/Per Malmlöv (Willys pojkar)
Lars Hallgren/Rob Hart (Rob och Lars)
Francis Chalvet/Robert Noack (trikillar)
Johan Eriksson/Robin Georgsson (Tierparna)
Daniel Bergsten/Simon Andersson (BLOTMELVIN)
Jan-Erik Mattsson/Simon Böhme Florén (Team D.A.R.E)
Mathias von Scherling/Terje Håkansson (Fria Konstnärer)
Anders Brohäll/Allan Everum (Obviuse/Stockholm Multisport)
Felst.
Tony Ståhl/Björn Fagerlund (Mk3D)
Felst.
Johan Aronsson/David Lingfors (Runfast)
Felst.
Jonathan Royce/David Munn (Team Form Multisport)
Felst.
Patrik Frid/Holger Larsen (Viking raiders!)
Felst.
Andreas Persson/Andreas Sjöberg (Team Jekyll and Hyde)
Ej start
Andreas Persson/Andreas Sjöberg (Team Jekyll and Hyde)
Ej start
Mats Eriksson/Daniel Aurosell (BKLK)
Ej start
David Kleman/Kalle Hallqvist (9 år äldre)
Ej start
Robert Pedersen/Joakim Östblom (Ruken MC)
Ej start
David Kleman/Kalle Hallqvist (9 år äldre)
Ej start
Mats Eriksson/Daniel Aurosell (BKLK)
Ej start
Dam
Tid
Efter
1.
Linda Byström/Fanny Fredriksson (Comeback)
2:49:34
Varvning: 4:21 (4:21)
Varvning: 38:55 (43:16)
Varvning: 1:58:09 (2:41:25)
Varvning: 8:42 (2:50:07)
2.
Lena Grandin/Evonne Strand (Marcialonga 2017)
3:13:26
+23:52
Varvning: 5:17 (5:17)
Varvning: 49:08 (54:25)
Varvning: 2:09:12 (3:03:37)
Varvning: 10:19 (3:13:56)
3.
Malin Sparrman/Maria Pedersen (M&M)
3:32:33
+42:59
Varvning: 5:19 (5:19)
Varvning: 48:40 (53:59)
Varvning: 2:28:21 (3:22:20)
Varvning: 10:40 (3:33:00)
4.
Linda Wåhlström /Karin Jontell (Team LiKa)
3:44:15
+54:41
Varvning: 5:39 (5:39)
Varvning: 1:06:27 (1:12:06)
Varvning: 2:17:35 (3:29:41)
Varvning: 15:07 (3:44:48)
5.
Kersti Larson/Marie-Louise Johansson (Team Vilseäventyrarna)
3:54:08
+64:34
Varvning: 5:03 (5:03)
Varvning: 1:12:38 (1:17:41)
Varvning: 2:23:56 (3:41:37)
Varvning: 13:02 (3:54:39)
6.
Erika Jansson/Caroline Norén (Klassikertävlaren och orienteringslöpare)
3:58:57
+69:23
Varvning: 5:42 (5:42)
Varvning: 54:21 (1:00:03)
Varvning: 2:46:22 (3:46:25)
Varvning: 12:50 (3:59:15)
7.
Rebecka Hjelm/Camilla Sävmarker (Care)
4:16:31
+86:57
Varvning: 5:50 (5:50)
Varvning: 1:15:36 (1:21:26)
Varvning: 2:34:18 (3:55:44)
Varvning: 21:12 (4:16:56)
8.
EvaStina Berger/Karin Nyberg (Team Longstocking 2/3)
4:16:46
+87:12
Varvning: 6:16 (6:16)
Varvning: 1:37:00 (1:43:16)
Varvning: 2:17:15 (4:00:31)
Varvning: 16:47 (4:17:18)
Rebecka Hjelm/Camilla Sävmarker (Care)
Erika Jansson/Caroline Norén (Klassikertävlaren och orienteringslöpare)
Lena Grandin/Evonne Strand (Marcialonga 2017)
Linda Byström/Fanny Fredriksson (Comeback)
Linda Wåhlström /Karin Jontell (Team LiKa)
Malin Sparrman/Maria Pedersen (M&M)
Kersti Larson/Marie-Louise Johansson (Team Vilseäventyrarna)
EvaStina Berger/Karin Nyberg (Team Longstocking 2/3)
Felst.
Hanna Slotte/Caroline Mellström (Dalkullorna)
Ej start
Hanna Slotte/Caroline Mellström (Dalkullorna)
Ej start
Mix
Tid
Efter
1.
Sofie Gustavsson/Lars-Håkan Bengtsson (KMTi Adventure Racing 2)
2:28:06
Varvning: 4:22 (4:22)
Varvning: 36:58 (41:20)
Varvning: 1:39:19 (2:20:39)
Varvning: 7:56 (2:28:35)
2.
Sonny Peterson/Pernilla Lagergren (Uppsala Multisport)
2:34:49
+6:43
Varvning: 4:38 (4:38)
Varvning: 41:52 (46:30)
Varvning: 1:39:44 (2:26:14)
Varvning: 9:02 (2:35:16)
3.
Maria Frisk/Anders Frisk (Team Henry)
2:35:54
+7:48
Varvning: 4:40 (4:40)
Varvning: 42:32 (47:12)
Varvning: 1:40:37 (2:27:49)
Varvning: 8:25 (2:36:14)
4.
Kristina Westfelt/Thomas Westfelt (OK Fasan)
2:39:42
+11:36
Varvning: 4:34 (4:34)
Varvning: 44:13 (48:47)
Varvning: 1:42:53 (2:31:40)
Varvning: 8:32 (2:40:12)
5.
Julia Angelsiöö/Ulf Angelsiöö (Enstalund raiders)
2:44:06
+16:00
Varvning: 4:41 (4:41)
Varvning: 38:45 (43:26)
Varvning: 1:52:55 (2:36:21)
Varvning: 8:17 (2:44:38)
6.
Viktor Larsson/Linn Bränneby (Hattefnattarna)
2:50:13
+22:07
Varvning: 4:21 (4:21)
Varvning: 38:11 (42:32)
Varvning: 2:00:18 (2:42:50)
Varvning: 7:58 (2:50:48)
7.
Anna Tiderman/Torbjörn Palm (L.H.A.R.T)
2:52:03
+23:57
Varvning: 4:36 (4:36)
Varvning: 45:06 (49:42)
Varvning: 1:53:51 (2:43:33)
Varvning: 9:01 (2:52:34)
8.
Jörgen Tigerstrand/Sophie Nisser (Team Dalakraft)
2:52:32
+24:26
Varvning: 5:41 (5:41)
Varvning: 47:47 (53:28)
Varvning: 1:49:46 (2:43:14)
Varvning: 9:42 (2:52:56)
9.
Linus Ericsson/Annelie Persson (Giant LEAP)
2:54:05
+25:59
Varvning: 5:26 (5:26)
Varvning: 47:25 (52:51)
Varvning: 1:52:01 (2:44:52)
Varvning: 9:39 (2:54:31)
10.
Stefan Silfver/Lina Sjöström (24H Meals Adventure Team)
2:57:54
+29:48
Varvning: 4:37 (4:37)
Varvning: 42:30 (47:07)
Varvning: 1:57:45 (2:44:52)
Varvning: 13:30 (2:58:22)
11.
Erik Nylund/Anne-Li Lidman (SMS Norrort)
2:58:56
+30:50
Varvning: 5:10 (5:10)
Varvning: 43:41 (48:51)
Varvning: 2:00:28 (2:49:19)
Varvning: 10:06 (2:59:25)
12.
Stefan Nilsson/Linnea Nilsson (Team Athletico)
3:10:10
+42:04
Varvning: 5:11 (5:11)
Varvning: 49:10 (54:21)
Varvning: 2:05:58 (3:00:19)
Varvning: 10:19 (3:10:38)
13.
Lars Ohlin/Anki Pousette (Larz-Ankis)
3:10:46
+42:40
Varvning: 5:36 (5:36)
Varvning: 48:35 (54:11)
Varvning: 2:06:49 (3:01:00)
Varvning: 10:04 (3:11:04)
14.
Mats Lagerblad/Helen Lagerblad (I längsta laget)
3:22:40
+54:34
Varvning: 5:06 (5:06)
Varvning: 52:28 (57:34)
Varvning: 2:13:19 (3:10:53)
Varvning: 12:10 (3:23:03)
15.
Jenny Johansson/Mattias Johansson (J&M)
3:29:21
+61:15
Varvning: 5:45 (5:45)
Varvning: 49:52 (55:37)
Varvning: 2:22:44 (3:18:21)
Varvning: 11:25 (3:29:46)
16.
Åsa Åstrand/Anders Hillström (Lång och Långsammare)
3:36:47
+68:41
Varvning: 5:55 (5:55)
Varvning: 59:39 (1:05:34)
Varvning: 2:19:45 (3:25:19)
Varvning: 11:53 (3:37:12)
17.
Johan Dahlström/Sofia Persson (Lag Soda)
3:37:38
+69:32
Varvning: 5:38 (5:38)
Varvning: 1:01:58 (1:07:36)
Varvning: 2:19:30 (3:27:06)
Varvning: 10:55 (3:38:01)
18.
Johan Stenberg/Mia Stenberg Lind (Liv och Lust)
3:42:39
+74:33
Varvning: 5:43 (5:43)
Varvning: 1:04:22 (1:10:05)
Varvning: 2:22:12 (3:32:17)
Varvning: 10:48 (3:43:05)
19.
Mimmi Andersson /Paul-Erik van Gemst (Knoll och tott)
3:49:15
+81:09
Varvning: 5:52 (5:52)
Varvning: 1:01:47 (1:07:39)
Varvning: 2:29:25 (3:37:04)
Varvning: 12:34 (3:49:38)
20.
Jenny Englund/Tomas Grandin (Utmanarna)
3:56:09
+88:03
Varvning: 4:42 (4:42)
Varvning: 59:57 (1:04:39)
Varvning: 2:40:30 (3:45:09)
Varvning: 11:30 (3:56:39)
21.
Stina Franzon/Joakim Gustavsson (Stackars Jocke)
4:18:57
+110:51
Varvning: 6:43 (6:43)
Varvning: 1:18:25 (1:25:08)
Varvning: 2:37:27 (4:02:35)
Varvning: 16:40 (4:19:15)
22.
Kerstin Hagberg /Hans Hagberg (Team Hankers)
4:39:17
+131:11
Varvning: 6:14 (6:14)
Varvning: 1:21:19 (1:27:33)
Varvning: 2:55:33 (4:23:06)
Varvning: 16:35 (4:39:41)
23.
Sebastian Petersson/Suzanna Petersson (The Peterssons)
4:47:21
+139:15
Varvning: 6:24 (6:24)
Varvning: 1:19:04 (1:25:28)
Varvning: 3:01:11 (4:26:39)
Varvning: 20:59 (4:47:38)
Maria Frisk/Anders Frisk (Team Henry)
Åsa Åstrand/Anders Hillström (Lång och Långsammare)
Lars Ohlin/Anki Pousette (Larz-Ankis)
Erik Nylund/Anne-Li Lidman (SMS Norrort)
Linus Ericsson/Annelie Persson (Giant LEAP)
Kerstin Hagberg /Hans Hagberg (Team Hankers)
Mats Lagerblad/Helen Lagerblad (I längsta laget)
Stina Franzon/Joakim Gustavsson (Stackars Jocke)
Sofie Gustavsson/Lars-Håkan Bengtsson (KMTi Adventure Racing 2)
Stefan Silfver/Lina Sjöström (24H Meals Adventure Team)
Viktor Larsson/Linn Bränneby (Hattefnattarna)
Stefan Nilsson/Linnea Nilsson (Team Athletico)
Jenny Johansson/Mattias Johansson (J&M)
Johan Stenberg/Mia Stenberg Lind (Liv och Lust)
Mimmi Andersson /Paul-Erik van Gemst (Knoll och tott)
Sonny Peterson/Pernilla Lagergren (Uppsala Multisport)
Johan Dahlström/Sofia Persson (Lag Soda)
Jörgen Tigerstrand/Sophie Nisser (Team Dalakraft)
Sebastian Petersson/Suzanna Petersson (The Peterssons)
Kristina Westfelt/Thomas Westfelt (OK Fasan)
Jenny Englund/Tomas Grandin (Utmanarna)
Anna Tiderman/Torbjörn Palm (L.H.A.R.T)
Julia Angelsiöö/Ulf Angelsiöö (Enstalund raiders)
Johan Hamilton/Annika Malmberg Hamilton (Stockholm Multisport 50+)
Ej start
Erik Berglund/Erica Lundkvist (Team Skadefria)
Ej start
Erik Berglund/Erica Lundkvist (Team Skadefria)
Ej start
Johan Hamilton/Annika Malmberg Hamilton (Stockholm Multisport 50+)
Ej start
Leslie Pousette/Martin Pousette (Ameraweden)
Ej start
Leslie Pousette/Martin Pousette (Ameraweden)
Ej start
Roger Andersson/Yvonne Sellen (Mixed emotions)
Ej start
Roger Andersson/Yvonne Sellen (Mixed emotions)
Ej start
Ungdom
Tid
Efter
1.
Oskar Bergström/David Mörtberg (Bergslaget)
1:58:32
Varvning: 5:32 (5:32)
Varvning: 34:01 (39:33)
Varvning: 3:23 (42:56)
Varvning: 1:16:03 (1:58:59)
2.
Emil Wigren/Erik Carlsten (E & E)
2:47:06
+48:34
Varvning: 5:51 (5:51)
Varvning: 54:57 (1:00:48)
Varvning: 1:29:55 (2:30:43)
Varvning: 16:54 (2:47:37)
3.
Moa Lundin /Alva Nyström (Team Moalva)
2:47:44
+49:12
Varvning: 5:49 (5:49)
Varvning: 52:23 (58:12)
Varvning: 1:36:17 (2:34:29)
Varvning: 13:39 (2:48:08)
Moa Lundin /Alva Nyström (Team Moalva)
Oskar Bergström/David Mörtberg (Bergslaget)
Emil Wigren/Erik Carlsten (E & E)
Tilde Larsson/Klara Mörtberg (Team Offroad)
Felst.
Tilde Larsson/Klara Mörtberg (Team Offroad)
Felst.
Varvning: 5:39 (5:39)

Skapad av MeOS: 2016-10-01 17:54:36