OK Linné Elit Ungdom Bredd Veteran
9 juni (Av Ingrid Melin)
Ösaträffen i solsken och regn
OK Linnés tre quizlag
OK Linnés tre quizlag (Foto: Mats Åberg)

Under nationaldagshelgen var många Linneare iväg på årets höjdpunkt: Ösaträffen. Trots det bitvis ruggiga vädret så var humöret på topp och tävlingen blev en mycket trevlig upplevelse för de flesta.
På fredag förmiddag inleddes tävlingen och det var då som de flesta deltagarna anlände till campingen. Stämningen var god och snart sågs många barn av olika åldrar leka och umgås runt tälten. Efter ett för många lyckat lopp hölls den årliga fisketävlingen och de som bokat all-inclusive fick njuta av en läcker tacobuffé med ett brett utbud av tillbehör för alla smaker. Under natten smattrade regnet mysigt mot husvagnar och tält och löparna laddade om inför lördagens långdistans. För elitklasserna stod en spännande masstart på dagordningen medan de övriga klasserna hade en vanlig startlista. Trots den dystra väderprognosen för dagen så tittade solen fram många gånger. Kön till lunchen var som vanligt både lång och långsam men när man väl fått maten så blev man påmind om varför det var värt det. Inga kolbullar är så goda och knapriga som de från krogen i skogen.



Anton mot mål. (Foto: Stina Åberg)



Lite senare på eftermiddagen var det dags för ungdomsquizet. Ungdomarna utmanades på allt från artistnamn till TV-spelsmusik och pyramider och kampen var hård. När det till slut var avgjort vem som segrat så fick de tävlande skynda till middagen som denna kväll bestod av en grillbuffé. Innan quiz nummer två så kunde de som hade lust titta på raggarbilar som körde genom campingen och spelade musik. Klockan åtta drog det ordinarie quizet igång och Linné ställde upp med flera lag i olika åldrar. Frågorna testade många olika sorters kunskap, däribland citat från humorgruppen Småstadsliv till vissas stora förtret.



Måns och Helmer diskuterar loppet. (Foto: Stina Åberg)



Tävlingen avgjordes på söndagen med jaktstart för vissa klasser. Många Linné-löpare gjorde fina insatser och solen sken över arenan. Sammanfattningsvis så har årets Ösaträff inneburit både glädje och utmaningar på många plan och om du inte var med i år så är det väl värt att ge det en chans nästa år.

Länka till den här artikeln med
https://www.oklinne.nu/?page=news&id=5947

Artikeln har visats 732 gånger

1 februari (Av Ola Hedberg)
SPONSORHUSET
Stöd OK Linné
Läs mer...
31 januari (Av Jan Troeng)
PM ungdomsläger på Åland
Lördag-söndag 7-8 februari drar ett gäng ungdomar på läger till Åland. Här är info om lägret!
Läs mer...
30 januari (Av Elin Olovsson)
Börja Orientera!
Nu öppnar vi anmälan till vårens nybörjar- och fortsättningskurser för barn och ungdomar i ålder 7-16 år.
Läs mer...
25 januari (Av Märit Gunneriusson Karlström)
Årsmöte 23 februari, välkommen!
Kom och var med på årsmötet! Vi behöver dig och din röst!
Läs mer...
19 januari (Av Fredrik Lindgren)
Skidlek + pröva på skido
Skidsektionen inbjuder till skidaktiviteter!
Läs mer...

Sök information...

OK Linné i sociala medier



OK Linné Copyright © 2026 OK Linné — www.oklinne.nu
Tallbacksvägen 68, 756 45 Uppsala
Skriv ut