OK Linné Elit Ungdom Bredd Veteran
18 oktober (Av Erik Barr Zeilon)
Brons på Terräng-SM till Anton Staland
Sebastian Stagh, Sebastian Lörstad, Anton Staland
Sebastian Stagh, Sebastian Lörstad, Anton Staland (Foto: Erik Barr Zeilon)

Orienteringssäsongen är till mångt och mycket slut men det betyder inte att det är slut med tävlande för Linnéarna. Idag har både Uppsala Marathon och Terräng-SM 4 km avgjorts med många starka prestationer där den starkaste var Anton Staland som tog hem en bronspeng i H17-klassen i Linné-tröjan.
Anton Staland stod för ett riktigt fint lopp i den tuffa klassen som anfördes av Lidingös Sebastian Lörstad som vann på ett övertygande sätt före det resterande fältet. Den stora kampen stod om bronsmedaljen bakom Sebastian Stagh som hade grepp om silverplatsen. Anton Staland kunde med ett leende på läpparna avsluta på ett övertygande sätt i den lätt sluttande nedförslöpan och knipa bronsmedaljen i den hårda medaljstriden och visar därmed att han definitivt är en av de bästa löparna i landet i hans ålder på 4km som avgjordes på anrika Koltorps gärde på Lidingö.

Erik Barr Zeilon fick en bra revansch borta på Lidingö (efter att tvingats bryta Lidingöloppet tidigare i år) och kunde med ett stark sista varv plocka placeringar och slutade på en 26 plats i herrklassen.

Samma dag avgjordes även Uppsala Marathon med tillhörande halvmaraton och stafett där flera starka Linnélöpare sprang bra. Bäst lyckades Pia Young-Vik som lyckades springa sig till en 3:e plats på halvmarathon i bra konkurrens. I herrklassen på halvmaraton hade vi två herrar topp 10 i form av David Lingfors som blev 6:a och Emil Rankka med en nionde plats. I stafetten ställde Linnéare upp med flera lag och bäst där lyckades UMA lag 3 nå en 2:a plats.

Tider mm finnes nedan*

Terräng SM:

P17: Anton Staland 12:34 (3)
M: Erik Barr Zeilon 12:42

Uppsala Marathon:
Herrar: Johannes Ridefelt 2:55:19, Johan Andersson 3:07:22, Jakob Andersson 3:28:04,
Damer: Anna Wehlin 3:09:58, Kristin Ramstedt 3:26:54,

Halvmaraton:
Herrar: David Lingfors (6) 1:12:08, Emil Rankka, 1:12:34, Josef Nordlund 1:18:03, Ulf Troeng 1:19:43, Erik Schulz 1:26:59, Adrian Rönnbäck 1:33:05, Tommy Stenvi 1:45:25,
Damer: Pia Young-Vik (3) 1:16:09, Linnea Troeng 1:33:05, Malin Sparrman 1:55:46, Moa Lundin 1:56:11

* Pga ett potentiellt skarpt föremål fick marathon och halvmarathonbanorna ledas om vilket gjorde att distansen inte blev exakt 42,2/21,1km vilket påverkade tiderna i viss mån.

Länka till den här artikeln med
https://www.oklinne.nu/?page=news&id=5982

Artikeln har visats 586 gånger

1 februari (Av Ola Hedberg)
SPONSORHUSET
Stöd OK Linné
Läs mer...
31 januari (Av Jan Troeng)
PM ungdomsläger på Åland
Lördag-söndag 7-8 februari drar ett gäng ungdomar på läger till Åland. Här är info om lägret!
Läs mer...
30 januari (Av Elin Olovsson)
Börja Orientera!
Nu öppnar vi anmälan till vårens nybörjar- och fortsättningskurser för barn och ungdomar i ålder 7-16 år.
Läs mer...
25 januari (Av Märit Gunneriusson Karlström)
Årsmöte 23 februari, välkommen!
Kom och var med på årsmötet! Vi behöver dig och din röst!
Läs mer...

Sök information...

OK Linné i sociala medier



OK Linné Copyright © 2026 OK Linné — www.oklinne.nu
Tallbacksvägen 68, 756 45 Uppsala
Skriv ut