OK Linné Elit Ungdom Bredd Veteran
24 juni 2008 (Av Anders Edling)
Sommarkrönika
Den här krönikan blir kort, då Mats i sin rapport från Jukola till stora delar redan beskriver hur jag tänker kring vår klubb
Anders Edling
Det känns väldigt gott att de som är våra ansikten utåt just äger den grundläggande idén vad gäller framgångsrikt klubbarbete. Var och en utvecklas bäst inte enbart via god träning, utan också via glädje och gemenskap i ett stimulerande sammanhang. Det känns som att det är just det vi är, och att vi är i ständig utveckling. Jag hoppas verkligen att alla kan känna sig delaktiga i detta.

Det var stort att vi äntligen lyckades på Jukola/Venla. I övrigt när det gäller eliten går det ju inte att hoppa över att våra 4 för tillfället mest framgångsrika, Lina, Sofie, Mats och Mattias lyckats mycket väl både vid EM, Euromeeting samt världscup. Jag hoppas dessa framgångar fortsätter både vid tester och VM.

Att vår grundläggande idé även ägs av våra ungdomar har inte gått att ta miste på. Detta gäller kanske framför allt under sommarskolan första veckan på sommarlovet, då våra äldre ungdomar, erbjöd våra yngre en upplevelserik vecka. Häftigt!

10 totalsegrar av 14 möjliga vid U-ringen, samt att vi stod för 2/3 av deltagandet där, bekräftar bilden av ett lyckat ungdomsarbete.

Det stora arbetet med 10-mila gav ett välbehövligt tillskott till kubbkassan, men vi får inte slå oss till ro vad gäller den delen, så till var och en som har företagskontakter, så är ju vår klubbdräkt ett bra skyltfönster, och klubben OK Linné något gott att förknippas med.
Arrangemangsmässigt gäller för hösten Linnéklassikern i Vänge med mål vid stadens blivande cricketanläggning, samt Uppsalaraiden, men även Preo-helg.

Jag önskar alla en SKÖN SOMMAR både i och utanför tävlingsskogen. 180 av oss ska ju betvinga Sälenskogarna.
Dessutom önskar jag Jan en riktigt god tur i cykelsadeln
Anders

Länka till den här artikeln med
https://www.oklinne.nu/?page=news&id=2355

Artikeln har visats 5569 gånger

18 september (Av Elin Olovsson)
O-event Borås - ungdomsresa
Dags att anmäla sig till O-event, höstens stora tävlingsresa för ungdomar!
Läs mer...
15 september (Av Lars Olsson)
Linnédubbeln – anmäl dig som funktionär
Nu är det mindre än två veckor kvar till Linnédubbeln och dags att anmäla sig som funktionär.
Läs mer...
13 september (Av Lena Nilsson)
Veckans bana
Breddsektionens Veckans bana hösten 2026!
Läs mer...
11 september (Av Jan Troeng)
Daladubbeln 2026
Snart är det dags för en av årets roligaste ungdomstävlingar! Läs mer om hur du anmäler dig.
Läs mer...
11 augusti (Av Jan Troeng)
Resultat 25mannaträning #1
Fin uppslutning på första 25mannaträningen! Nästa gång blir i Sunnersta/Vårdsätra 23 september.
Läs mer...

Sök information...

OK Linné i sociala medier



OK Linné Copyright © 2026 OK Linné — www.oklinne.nu
Tallbacksvägen 68, 756 45 Uppsala
Skriv ut