OK Linné Elit Ungdom Bredd Veteran
5 oktober 2003 (Av Mats Troeng)
Samuli imponerade på World Meeting
World Meeting, säsongens sista stora internationella elitmönstring, avgjordes utanför Norberg på lördagen. Löpare från 22 nationer fanns på plats för att slipa tekniken i den VM-liknande bergslagsterrängen. När resultaten summerades fanns många bra insatser av Linnés löpare att glädjas åt. Bästa insatsen var Samuli Launiainens fjärdeplats i herrarnas huvudklass.
Samuli Launiainen, fyra på World Meeting i konkurrens med värdseliten.
Samuli Launiainen, fyra på World Meeting i konkurrens med värdseliten. (Foto: Mats Troeng)
Både TC och terräng var samma som på fjolårets budkavle-SM. Snabblöpt, måttligt kuperat och medelsvår orientering med andra ord. I de båda huvudklasserna för senioreliten, där större delen av världseliten fanns med, platsade tre linnélöpare. Lina Bäckström tyckte att formen inte var den bästa men slutade ändå på en stabil tionde plats, drygt fem minuter efter. Lina visade ännu än gång att hon är väl värd en plats i A-landslagstruppen till nästa år. Annika Billstam hoppade in som reserv och var förutom inledningen ganska nöjd med sitt lopp. 24:e plats räckte det till, tre minuter efter Lina. Svenskorna visade att de behärskade den blivande VM-terrängen mycket bra genom att belägga inte mindre än sex av platserna på tio i topp-listan. Bäst av alla var Gunilla Svärd, vars fart räckte till att gå under timmen på den 9,2 kilometer långa banan. Västmanländsk terräng och uppsalabor verkar av resultaten att döma vara en lyckad kombination.


Pristagare i World Meeting: Bernt Björnsgaard (2:a), Jani Lakanen (1:a), Holger Hott Johansen (3:a), Samuli Launiainen (4:a), Marius Mazulis (5:a) och Mats Haldin (6:a).


Herrarnas huvudklassbana var strax över 16 kilometer. Linnés ende deltagare sprang för dagen i den finska landslagsdressen och gjorde det mycket bra. Trots att Samuli inte tyckte att formen fanns där, och att det blev ett par misstag i ungskogen nära mål, var han bara 1.40 efter forne klubbkompisen Jani Lakanen som segrade. Det räckte till en fjärdeplats, och med det var Samuli bästa löpare representerande en svensk klubb. Resultatet ger naturligtvis självförtroende i den fortsatta satsningen mot VM i Västerås om ett knappt år.

Löparna som inte representerade sina respektive länder placerades i de ganska tunna E2-klasserna. Två topp fem-placeringar blev det för Linné i herrarnas E2-klass. Mats Troeng tog andraplatsen efter ett godkänt lopp där farten bitvis var lite för låg. Upp till segrande OL-professorn Johan Ivarsson (som för övrigt följde upp landslagslöparna under veckans läger i Västmanland!) skiljde det en minut. Jan Troeng slutade femma, drygt två minuter efter Mats. Brödernas kilometertider hade räckt till platser runt 13 respektive 21 i E1-klassen.

Länka till den här artikeln med
https://www.oklinne.nu/?page=news&id=850

Artikeln har visats 3435 gånger

14 juni (Av Lena Nilsson)
Veckans bana
Breddsektionen hälsar välkommen till Veckans bana 2026!
Läs mer...
2 juni (Av Elin Olovsson)
SOL-läger 2026 v 33
Det finns fortfarande möjlighet att anmäla sig till SOL-lägret v 33!
Läs mer...
3 maj (Av Mats Linde)
Gräsklippning vid klubbgården
Vi behöver hjälpas åt att sköta ytorna kring KG. Vilken vecka tar du?
Läs mer...

Sök information...

OK Linné i sociala medier



OK Linné Copyright © 2026 OK Linné — www.oklinne.nu
Tallbacksvägen 68, 756 45 Uppsala
Skriv ut